Jak dieta, styl życia i aktywność fizyczna wpływają na ryzyko rozwoju raka płuca?
15 kwietnia 2022Badanie genetyczne | video – cz. 3/4
24 kwietnia 2022Wstęp
Pacjent w obliczu choroby potrzebuje przede wszystkim wiedzy i czasu na poukładanie emocji i wsparcia. Wiedza o chorobie i terapii jest najważniejszym narzędziem obrony, jakim dysponuje chory na każdym etapie zmagania się z chorobą. Warto podkreślić, że proces jej zdobywania ma zbawienny charakter na stan psychiczny jego i całej rodziny, która w tym uczestniczy. Przede wszystkim daje poczucie odzyskiwania kontroli nad sytuacją. To tutaj tkwi kluczowa rola lekarza, poza oczywiście podstawowymi aspektami medycznymi.
Rola komunikacji lekarz – pacjent
Lekarz jest dla pacjenta źródłem potrzebnej i rzetelnej wiedzy, która redukuje lęk. Bardzo istotne jest, aby pamiętać o odpowiednim przygotowaniu pacjenta do konsultacji lekarskiej. Najlepiej jest jeszcze przed samą konsultacją sporządzić wcześniej listę pytań, jakie chce się zadać lekarzowi i zapisywać na bieżąco uzyskiwane na nie odpowiedzi. Niestety, werbalne komunikaty w sytuacjach stresowych schodzą na dalszy plan i pacjent po wyjściu z gabinetu nie pamięta już większości informacji, jakie padły w gabinecie. Zawsze polecam, aby w takich spotkaniach, pacjentowi towarzyszyła bliska osoba i lekarz również może takie rozwiązanie zalecić. Wiele emocji, takich jak strach i lęk, powstaje na podstawie mylnych przekonań i niepełnej wiedzy o chorobie i terapii. Lekarz kilkoma zdaniami może wyjaśnić sytuację pacjentowi i poprawić zdecydowanie jego stan - również psychiczny. Dobrostan pacjenta przekłada się na efekty leczenia pośrednio także poprzez budowanie silnej relacji terapeutycznej pacjent-lekarz.
Wsparcie psychoonkologa
Pomocną formą wsparcia dla pacjentów z rakiem płuca jest współpraca z psychoonkologiem. Pozwala ona wypracować postawę akceptacji wobec choroby oraz zbudować zestaw przekonań, które sprzyjają procesowi leczenia. Ponadto, psychoonkolog może wesprzeć nie tylko samego pacjenta, ale również bliskich, którzy pod wpływem choroby doświadczają silnego dyskomfortu psychicznego. W przypadku raka płuca, terapia psychoonkologiczna zalecana jest szczególnie u pacjentów z wysokim poczuciem winy i odpowiedzialności za diagnozę, którzy mogą stosować wobec siebie zachowania autoagresywne.
Każdy pacjent, który tego potrzebuje, powinien otrzymać wsparcie psychoonkologa na oddziale onkologicznym. Warto zapytać o taką możliwość lekarza lub pielęgniarki. Jeśli jednak okaże się, że taki specjalista jest niedostępny na oddziale, to pamiętaj, że różne fundacje mają w swoich szeregach takich specjalistów, którzy często oferują bezpłatne konsultacje. Możesz też skorzystać z takiego wsparcia prywatnie.
Fundacje i stowarzyszenia
Celem fundacji i stowarzyszeń jest niesienie pacjentom takiej pomocy, która sprawi, że nie będą czuli się zagubieni w procesie leczenia. Organizacje tego typu podsuwają pacjentom korzystne rozwiązania i podpowiadają, na co powinni zwrócić uwagę. Organizują dla nich również warsztaty, szkolenia i grupy wsparcia. Za sprawą ścisłej współpracy z systemem ochrony zdrowia, fundacje posiadają szeroką perspektywę na wiele kwestii związanych z procesem leczenia. Pomagają odnaleźć się w lawinie informacji, w których na co dzień gubią się pacjenci, a w efekcie dzielą się aktualną wiedzą na temat nowinek medycznych oraz możliwości refundacji poszczególnych terapii. Dodatkowo, umożliwiają pacjentom zbieranie pieniędzy na leczenie poprzez organizację internetowych zbiórek pieniędzy. Fundacje ogólnopolskie organizują także kampanie i akcje edukacyjne na rzecz poprawy jakości życia pacjentów onkologicznych.
Dla wielu osób kluczową rolę odgrywa fakt, że fundacje skupiają wokół siebie wielu pacjentów, na różnych etapach leczenia. Często osoby, które prowadzą organizacje pacjenckie mają za sobą własne doświadczenia związane z chorobą nowotworową. To bardzo ważne, bo przecież nikt nie jest w stanie zrozumieć pacjenta lepiej niż osoba, która ma za sobą podobną historię. W przypadku fundacji i stowarzyszeń doświadczenie idzie w parze z ekspercką wiedzą, dzięki czemu mogą się one stać dla chorego ważnym drogowskazem w procesie leczenia. Mogą sprawić, że droga, którą musisz przejść, nie będzie aż tak kręta i usiana przeszkodami.
Psychoonkolog i wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Zakładzie Profilaktyki Onkologicznej. Pracuje w Szpitalu Onkologicznym LuxMed Onkologia w Warszawie. Jest członkiem Zarządu Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej, psychoterapeutką i założycielką Centrum Wsparcia Psychologicznego Ineo. Stworzyła platformę szkoleniową online Zdrowie zaczyna się w głowie. Autorka licznych publikacji z dziedziny psychoonkologii i psychologii zdrowia. Współautorka książki „Oswoić raka. Inspirujące historie i przewodnik po emocjach”(Znak,2020). Występuje jako ekspertka w programach telewizyjnych, współtworzy akcje i kampanie społeczne. Prowadzi liczne szkolenia i warsztaty z zakresu psychologii i rozwoju osobistego.