Badanie genetyczne | video – cz. 3/4
24 kwietnia 2022Rola badań genomowych w leczeniu raka płuca
9 lipca 2022Wstęp
W przypadku podejrzenia raka płuca, zazwyczaj na początku zlecane jest zdjęcie RTG klatki piersiowej. Dokładniejszym badaniem jest tomografia komputerowa z kontrastem.
W przypadku wykrycia w obrębie klatki piersiowej podejrzanej zmiany należy wystawić pacjentowi kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO ) i skierować go do najbliższego ośrodka zajmującego się diagnostyką i leczeniem raka płuca. U wszystkich pacjentów z niepokojącymi objawami zaleca się wykonanie TK (tomografia komputerowa) klatki piersiowej.
Badanie PET (pozytronowa emisyjna tomografia) połączeniu z tomografią komputerową (PET-TK) jest pomocne w przypadku obecności w miąższu płucnym pojedynczego guzka o nieokreślonym charakterze i średnicy przekraczającej 1 cm. W przypadku stwierdzenia dodatniego wyniku w badaniu PET-TK niezbędna jest ultrasonograficzna bronchofiberoskopia śródoskrzelowa, śródprzełykowa lub mediastinoskopia.
Badanie patomorfologiczne
Badanie patomorfologiczne w diagnostyce raka płuca dokładnie określa typ i podtyp nowotworu. Podstawowe badania w ramach diagnostyki patomorfologicznej obejmują:
- histologiczną ocenę wycinka pobranego w czasie bronchofiberoskopii
- cytologiczną ocenę wymazu lub popłuczyn z oskrzeli
- histologiczną lub cytologiczną ocenę materiału uzyskanego za pomocą biopsji przez ścianę klatki piersiowej, oskrzela lub przełyku.
Diagnostyka w przypadku raka płuca niedrobnokomórkowego niepłaskonabłonkowego
U chorych na raka niedrobnokomórkowego niepłaskonabłonkowego raka płuca postępowanie diagnostyczne przeprowadzane jest poprzez poprzez wykluczenie lub potwierdzenie obecności obecność mutacji w genie EGFR, zmian w genie ALK oraz poprzez ocenę ekspresji białka PD-L1 w komórkach nowotworowych.
Elementy pełnej diagnostyki raka płuca
Kompleksowa diagnostyka raka płuc powinna obejmować:
- badanie podmiotowe
- badanie przedmiotowe
- ocenę stanu sprawności pacjenta
- badanie obrazowe (RTG, KT)
- badanie endoskopowe
- badania laboratoryjne
- ocenę patomorfologiczną i molekularną
- ocenę stopnia zaawansowania choroby
- ocenę wydolności układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.
Specjalista Onkologii Klinicznej. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (2009 rok). Adiunkt w Klinice Onkologii, Instytutucie Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Asystent na Oddziale Chemioterapii Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Wykładowca Studium Podyplomowego Badań Klinicznych i Biomedycznych Badań Naukowych. W 2012 roku ukończyła Podyplomowe Niestacjonarne Studium Metodologii Badań Naukowych, a w 2016 roku obroniła rozprawę doktorską pt. „Czynniki prognostyczne i wybrane czynniki predykcyjne w aspekcie postępowania terapeutycznego u chorych na raka płuca do 45 roku życia”. Od 2011 roku współbadacz w badaniach klinicznych 1., 2. i 3. fazy dotyczących głównie raka płuca i nowotworów klatki piersiowej a także innych nowotworów litych. Członek Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (PTOK), Polskiej Grupy Raka Płuca (PGRP) oraz International Association for the Study of Lung Cancer (IASLC). Autor i współautor publikacji naukowych w dziedzinie onkologii klinicznej.